Výstavy

Július Schubert. Posledný predseda Bratislavského umeleckého spolku

Výstava v Mirbachovom paláci

Výstava prezentuje celkovú zachovanú tvorbu bratislavského rodáka Júliusa Schuberta (*1888 Bratislava – †1947 Bratislava), posledného predsedu Bratislavského umeleckého spolku (BUS), v širších súvislostiach výtvarnej scény v Bratislave. Kurátorský koncept tak okrem umeleckej tvorby autora a výsledkov nového výskumu predstavuje aj komplexný obraz výtvarného života v mestskom prostredí.
Detail

Never Ground

Výstava v Pálffyho paláci

Natália Trejbalová v podzemných priestoroch Pálffyho paláca predstavuje novú miestošpecifickú videoinštaláciu a sériu objektov Never Ground. Dielo je súčasťou série videí, na ktorej Trejbalová pracuje od roku 2020 a ktorej ústrednou témou je vnímanie našej planéty ako fyzickej entity v neustálom vývoji a transformácii.
Detail

Sedimenty sveta

Výstava v Pálffyho paláci

Medzigeneračná skupinová výstava Sedimenty sveta je na Slovensku prvým rozsiahlejším výstavným projektom zaoberajúcim sa fenoménom zbierania ako tvorivého impulzu. V kurátorskom výbere Nade Kančevovej nám predstavuje takmer tridsať zástupcov/kýň našej výtvarnej scény, ktorí/é tvoria aj prostredníctvom zbierok, zbierania či akumulácie, a to v rôznom zmysle slova.
Detail

Sprievodné podujatia

Infopoint Umenie mesta

Tu začína cesta za umením vo verejnom priestore.

Zaujíma vás, kto je autorom diela vo vašom blízkom parku, kto sa stará o bratislavské fontány alebo chcete vedieť, prečo máme monument UFO v Bratislave? Začnite svoju cestu spoznávania na prízemí Mirbachovho paláca, kde na vás čaká samostatný priestor s veľkoplošnou dotykovou obrazovkou na objavovanie priebežného stavu zmapovaného umenia vo verejnom priestore. Nájdete tam podrobné informácie o dielach, o ich vzniku, o ich výskume či aktuálnom stave.
Detail

Bratislavské mestské dni 2025 v GMB | PROGRAM

26. - 27. 4. / 11.00 - 18.00 / vstup zadarmo

Obľúbené podujatie nielen Bratislavčanov a Bratislavčaniek sa blíži! GMB opäť otvorí svoje brány pre všetkých po celý víkend zadarmo. Pestrý program a aktuálne výstavy budú prístupné v sobotu a nedeľu od 11.00 do 18.00. Príďte zažiť atmosféru umenia do Mirbachovho a Pálffyho paláca.
Detail

Rande s mestom a Umenie mesta GMB: Zrod života Erny Masarovičovej

26. 4. / 10.00

Historička umenia Zoja Droppová predstaví na komentovanej vychádzke umelecké diela vo verejnom priestore v Parku A. Hlinku a pred Ružinovskou poliklinikou. Súčasťou vychádzky bude aj prezentácia práve obnovenej plastiky Erny Masarovičovej Zrod života.
Detail

BMD 2025 | Kreatívne stanovište: Umeleckou optikou

26. 4. – 27. 4. / 11.00 – 15.00

Zažite maľby Júliusa Schuberta cez prizmu optických javov v krajine!
Detail

BMD 2025 | Aktívny sprievodca: Po stopách umenia

26. 4. – 27. 4. / 11.00 – 18.00

Zastavte sa na moment v galérii, zistite viac o verejnom priestore Bratislavy a vyrazte spoznávať umelecké diela priamo do ulíc!
Detail

BMD 2025 | Interaktívny priestor: Sochárske laboratórium

26.4. - 27.4. 2025 / 11.00 – 18.00

Strávte kreatívny čas v interaktívnom priestore Sochárske laboratórium!
Detail

BMD 2025 | Kurátorský sprievod výstavou Július Schubert so Zsófiou Kiss-Szemán

26. 4. / 16.00 – 17.00

Komentovaný sprievod unikátnou retrospektívnou výstavou Július Schubert. Posledný predseda Bratislavského umeleckého spolku, ktorý povedie kurátorka výstavy Zsófia Kiss-Szemán.
Detail

BMD 2025 | Performatívna intervencia: Objekt – zbierka – pamäť – príbeh

26. 4. – 27. 4. / 13.00 – 15.00

Aký význam prisudzujeme objektom, ktoré zbierame, ich interpretáciám a pamäťovým stopám? Dočasná performatívna intervencia na nádvorí Pálffyho paláca, poukáže na aspekty fenoménu zbierania, uchovávania a kategorizácie.
Detail

BMD 2025 | Odfoť sa a spoznaj príbeh Gisely Weyde 

26. 4. - 27. 4. / 11.00 – 18.00

Odfoťte sa s Giselou Leweke-Weyde pri nadrozmernej fotostene. Dobová fotografia z roku 1928 znázorňuje Weyde v spoločnosti jej súčasníkov, zamestnancov a zamestnankýň Múzea mesta Bratislavy.
Detail

BMD 2025 | Galerijný život 2024

26. 4. - 27. 4. / 11.00 – 18.00

Čo priniesol rok 2024 v Galérii mesta Bratislavy? Priblíži riaditeľka GMB Katarína Trnovská vo videu Verejný odpočet GMB.
Detail

BMD 2025 | Komentovaná prehliadka nových akvizícií zo zbierky starého umenia s Dominikou Zbončákovou

27. 4. / 11.00 – 12.00

Komentovaná prehliadka akvizičných prírastkov zo zbierky starého umenia, ktorú povedie jej kurátorka Dominika Zbončáková, priblíži kontexty štyroch novo zakúpených malieb uznávaného prešporského portrétneho maliara Michaela Aumayera (* 1795 Linz – ✝ 1853 Bratislava), tvoriaceho v prvej polovici 19. storočia.
Detail

BMD 2025 | Kurátorský sprievod výstavou Sedimenty sveta s Naďou Kančevovou

27. 4. / 16.00 – 17.00

Komentovaný sprievod medzigeneračnou skupinovou výstavou, zaoberajúcou sa fenoménom zbierania ako tvorivého impulzu, ktorý povedie kurátorka výstavy Naďa Kančevová.
Detail

Maliarsky workshop: Krajinomaľba s Erikou Miklóšovou

30. 4. / 18.00

Tak ako maliar Július Schubert vykročil z ateliéru do ulíc mesta začiatkom 20. storočia, aj my sa zadívame na Bratislavu novými očami! Pod vedením súčasnej etablovanej maliarky Eriky Miklóšovej zažijeme maľbu v plenéri a počas dvoch stretnutí prejdeme spoločne celým procesom výtvarného komponovania mestskej krajiny.
Detail

Denný letný tábor GMB: Leto v meste

7. – 11. 7. 2025

Poďte s nami stráviť kvalitný letný čas plný inšpirácie a kreatívneho tvorenia priamo v srdci umenia, v Galérii mesta Bratislavy, na našom letnom tábore Leto v meste!
Detail

Stále expozície

Gotická tabuľová maľba a plastika

Stála expozícia v Pálffyho paláci

Komorná expozícia Gotickej tabuľovej maľby a plastiky predstavuje stredoveké sakrálne umenie v strednej Európe. Maľby a plastiky, ktoré pochádzajú z obdobia od konca 13. až po prvú tretinu 16. storočia, zároveň reprezentujú najstaršie umelecké artefakty v správe Galérie mesta Bratislavy.
Detail

Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo

Stála expozícia v Mirbachovom paláci

Diela zo zbierok Galérie mesta Bratislavy, ktoré sa dnes v expozícii nachádzajú, reprezentujú stredoeurópsku umeleckú produkciu 18. storočia. Obrazy a sochy boli vybrané tak, aby čo najkomplexnejšie predstavili bratislavské umelecké dianie obdobia baroka, zasadené do širšieho stredoeurópskeho kontextu.
Detail

Obrazáreň

Stála expozícia v Primaciálnom paláci

Zimný arcibiskupský palác, v súčasnej klasicistickej podobe známy ako Primaciálny palác, dal postaviť arcibiskup Jozef Batthyány (1727 – 1799). Dokončený bol v roku 1781 a uhorským prímasom patril až do roku 1903, keď sa ho cirkevní predstavitelia rozhodli predať mestu. Primaciálny palác je úzko spätý s históriou Galérie mesta Bratislavy, ktorá v ňom do roku 1975 sídlila a v terajšej Justiho sieni na prízemí pravidelne prezentovala svoje krátkodobé výstavné projekty. Až do roku 1986, keď sa začala generálna obnova celej budovy, boli mestské výtvarné zbierky v rôznych podobách nainštalované najmä v reprezentačných priestoroch prvého poschodia.
Detail

Anglické tapisérie

Stála expozícia v Primaciálnom paláci

Primaciálny palác, ktorý patrí k najkrajším klasicistickým stavbám Bratislavy, dal v roku 1778 postaviť arcibiskup kardinál Jozef Batthyány podľa projektu architekta Melchiora Hefeleho. Palác a známa Zrkadlová sieň, ktorá sa v ňom nachádza, sa stali dejiskom mnohých významných historických udalostí: v roku 1805 tu bol podpísaný tzv. prešporský mier medzi rakúskym a francúzskym vojskom, otváral sa tu Uhorský snem, ktorý zasadal v budove dnešnej Univerzitnej knižnice.
Detail

Panna Mária ako Kráľovná anjelov

Stála expozícia v Kaplnke sv. Jána Evanjelistu

Vystavený obraz Kráľovná anjelov je v zbierkovom fonde GMB, do ktorého bol administratívne prevedený v roku 1965 už ako majetok Mestského múzea v Bratislave, zaradený pod inventárnym číslom A2470. Pôvodná domnienka, že bol súčasťou interiéru kostola klarisiek v Bratislave kontinuálne od čias zrušenia rovnomenného kláštora v roku 1782, sa ukázala ako nesprávna.
Detail

Grafické kabinety

Stála expozícia v Mirbachovom paláci

Grafické kabinety tvoria interiérovú výzdobu dvoch miestností prvého poschodia Mirbachovho paláca, ktorú si objednal pravdepodobne jeden z pôvodných vlastníkov budovy. Výnimočné sú nielen svojimi rokokovou štukou zdobenými stropmi, ale aj dreveným obložením, do ktorého je vsadených 290 grafických listov, rytín, leptov a mezzotínt z druhej polovice 17. a 18. storočia, ktoré boli sekundárne kolorované neznámymi autormi.
Detail

BIATEC Keltská mincovňa

Stála expozícia v Pálffyho paláci

Nová expozícia BIATEC. Keltská mincovňa, ktorú pripravil Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP) v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy (GMB) prezentuje miestne kultúrne dedičstvo prostredníctvom vizuálnych príbehov. Prepojenie architektonického riešenia relatívne malého priestoru s modernými digitálnymi technológiami prináša návštevníkom bohatý obsah v interaktívnom spracovaní.
Detail

Matej Krén: Pasáž

Stála expozícia v Pálffyho paláci

Projekt "Pasáž" predstavuje akúsi symbolickú "skratku naprieč svetmi", v ktorých existujeme či pobývame: cez svet faktický, reálny, do sveta ľudskej kultúry, kde je skutočnosť zamieňaná za skutočnosť inú - virtuálnu - za skutočnosť slova, textu, znaku, symbolu, obrazu a potom späť.
Detail

František Demeter: Teraz si moje okolie

Intervencia v Pálffyho paláci

Už dobové neoavantgardy 60. a 70. rokov experimentovali s porušením ohraničenia plochy či s expanziou klasického maliarskeho média do intermediálnych prostredí, aby sa v rámci emancipačných snáh oslobodzovali od formálnych nárokov, ktoré boli kladené na tradičné formáty. Aktuálne dielo je príkladom rozšírenia maľby do priestorovej inštalácie. Kriticky sleduje estetiku, o ktorej sa povojnovým modernistickým jazykom rozpráva ako o takzvanej vrodenej štruktúre maľby.
Detail

Anetta Mona Chiça, Lucia Tkáčová: Totemy

Intervencia v Pálffyho paláci

Inštalácia Totemy pozostáva zo série piatich unikátnych sôch zo spálených kníh na betónových podstavcoch. Jednotlivé tituly kníh však nie sú rozpoznateľné, v procese pálenia sa zliali do celistvého sochárskeho diela, ktoré sa vzťahuje k známym geometrickým formám, napr. Brancusiho podstavcovým sochám, a obsahovo sa prepája so sociálnymi utópiami v tradícii umeleckých avantgárd futurizmu či konštruktivizmu. Autorky, ktoré systematicky analyzujú režimy patriarchálne konštruovanej ženskej reprezentácie, pracujú s knihami ako so symbolmi gramotnosti, ktorá je považovaná za, povedzme, mužský, nespochybniteľný znak pokroku. Z kníh, ktoré v novom vertikálnom usporiadaní a krehkosti obhorenia komponujú špecifické majestátne objekty, vytvorili akési iracionálne, len ťažko verbalizovateľné totemické figúry jazyka sochárskeho diela.
Detail

Archív výstav

Archív výstav

Informácie o všetkých výstavách a stálych expozíciách, ktoré sa v GMB realizovali od roku 2006.

Pre rýchlejšiu navigáciu použite filtre alebo pole vyhľadávania.
Detail

Edukačné výstavy

Sochárske laboratórium

Bezplatný samoobslužný priestor pre deti aj dospelých v Mirbachovom paláci

V Ateliéri GMB sprístupňujeme umenie cez rôzne výtvarné aktivity vhodné pre deti aj dospelých. Okrem toho tu môžeš len tak oddychovať, občerstviť sa či prečkať (ne)čas. Vstup do ateliéru je voľný počas otváracích hodín galérie. Tešíme sa na tvoju návštevu!
Detail

Buďte „v obraze“
Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

newsletter