Ateliér GMB

Bezplatný samoobslužný priestor pre deti aj dospelých v Mirbachovom paláci

Ateliér GMB sprístupňuje výtvarné umenie neformálnym spôsobom najrôznejším spoločenským skupinám - juniori i seniori, rodiny, ľudia so zdravotným postihnutím. Najmladší návštevníci v Ateliéri nájdu kreatívne hry, mladí výtvarníci môžu vyskúšať rôzne výtvarné techniky. Prosíme, v Ateliéri udržujte poriadok a rešpektujte prácu druhých. Priestor funguje aj ako verejný coworking, je vybavený wifi a pracovnými stolmi. V premietacej miestnosti na vás čakajú najnovšie videá pripravené k výstavám. Vo večerných hodinách v priestore Ateliéru pozývame na rôzne sprievodné programy, workshopy, diskusie, prednášky, ale napr. aj na tanečné predstavenia.

Grafický ateliér – linoryt

Vyskúšaj si techniku linorytu, kresli, ry a tlač, domov si odnesieš vlastnú grafiku. Inšpiruj sa v stálej expozícii Grafické kabinety, tento priestor je jediný a špecifický svojho druhu na Slovensku. Vstup do Ateliéru je zadarmo počas otváracích hodín a kreatívne dielne sú pripravené pre najmladších ale aj dospelých. Ak si na prácu netrúfaš individuálne, každú prvú sobotu v mesiaci (okrem mesiacov júl a august) sa v Ateliéri GMB organizuje vedený kreatívny workshop.
Ateliér je i miestom konania pravidelných programov pre školské skupiny. V prípade záujmu viac informácií nájdete tu.
 • odporúčaný vek: 10+
 • predpokladaný čas: 30 minút
 • vstup zadarmo
 • inštrukciu a video návod v slovenčine a angličtine nájdete v Ateliéri
Už poznáš jedinečné miesto na prvom poschodí tohto paláca, ktoré nazývame Grafické kabinety? Na Slovensku je to jediný priestor svojho druhu! Steny v dvoch sálach sú bohato zdobené súborom 290 grafík. Umelec najprv vyryl kresbu do medenej platničky alebo iného tvrdého materiálu, potom ju pretrel tlačiarenskou farbou a napokon niekoľkokrát vytlačil na papier. Takto bolo možné, aj v čase, kedy neexistovala fotografia, vytvoriť viac rovnakých obrazov naraz.
Grafika je remeselné vyrývanie kresby do tvrdej podložky a jej následné odtláčanie na papier. Vytvor si svoju vlastnú grafiku, stačí, že budeš sledovať postup a inštrukcie. Z jednej predlohy môžeš spraviť viac výtlačkov - jeden nechaj v galérii a ostatné si vezmi domov. Samoobslužný ateliér je prístupný v otváracích hodinách GMB počas celého roka pre všetkých návštevníkov. Vyrývanie kresby si môžeš vyskúšať kedykoľvek, pre tvorbu výtlačkov sú určené dni - streda, štvrtok a nedeľa v čase otváracích hodín galérie.

Detský ateliér

 • odporúčaný vek: 3+
 • vstup zadarmo
 • v čase otváracích hodín galérie
Najmladších návštevníkov a návštevníčky čaká tlač modulárnymi pečiatkami, základné geometrické tvary umožňujú nekonečné možnosti návrhov. Je už len na rozhodnutí mladých autorov, či sa pustia do abstraktnej tvorby, či architektonických alebo prírodných foriem. V pauzách sú k dispozícii hračky pre rozptýlenie alebo kreatívne potreby pre voľnú tvorbu.

Vyrývaj a tlač – cyklus workshopov linorytu

 • každá prvá sobota v mesiaci, o 15.00 h
 • čas trvania: 3 h
 • odporúčaný vek: 15+
 • cena: 15 euro
 • vstupenka je v predaji online aj v pokladni Mirbachovho paláca
Ateliér GMB je miesto pre tvorivé nápady a experimenty. Prvá sobota v mesiaci je venovaná grafickej technike linorytu. Návštevníci si pod vedením lektorky môžu vyskúšať postup od kresby cez prácu s rydlom až po záverečnú tlač.

O projekte

Koncepcia Ateliéru: Linda Blahová, Anna Jablonowska-Holy
Grafický dizajn: Aurélia Garová
Texty: Linda Blahová, Vladislav Malast
Jazykové korektúry: Alexandra Grúňová
Anglický preklad: Beata Bradford
Technické prevedenie: Peter Baumann, Jozef Chovančák

Kontakt

Mgr. Petra Baslíková
galerijná pedagogička
[email protected]