Umenie mesta

Živé formáty pre verejnosť a online databáza diel vo verejnom priestore

Umenie mesta je rozvojovou činnosťou Galérie mesta Bratislavy. Mapuje existujúcu zbierku a stav umenia prístupného všetkým obyvateľom a obyvateľkám vo verejnom priestore mesta Bratislava. Otvára odbornú diskusiu zameranú na problematiku umenia vo verejnom priestore a prináša vzdelávacie programy pre širokú verejnosť.
Terénny, archívny a umelecko-historický výskum sa zameriava na výtvarné diela a dizajn v exteriéri mesta, rámcované obdobím vzniku od 2. polovice 20. storočia po súčasnosť. Zahŕňa sochy, fontány, mozaiky, nástenné maľby, a ďalšie umelecké diela či výtvarné artefakty, ktoré sa nachádzajú v rôznom vlastníctve. Zámer agendy je zmapovať súčasný stav umenia v uliciach Bratislavy, edukovať širokú verejnosť a v spolupráci s partnermi smerovať k systematickej starostlivosti o diela vo verejnom priestore.
Hlavným výstupom dlhodobých výskumných aktivít je otvorená a pravidelne sa dopĺňajúca databáza umeniemesta.sk. Katalóg diel prináša komplexné informácie o umeleckých realizáciách, ktoré boli dlhé roky nepovšimnuté, či považované za nehodnotné a spájané s minulým režimom. Od roku 2022 postupne pribúdajú informačne a interpretačne spracované diela za jednotlivé mestské časti. V perspektíve niekoľkých rokov je plánované uverejniť stav mapovania zo všetkých sedemnástich samosprávnych mestských častí. Zmapované diela je možné objavovať na interaktívnej mape. Aktuálne údaje o stave a presnom umiestnení diel, GPS súradniciach a o ich vlastníkoch a správcoch umožňujú navštíviť presné miesto, kde sa objekty nachádzajú.
Závojová fontána v Ružinove. Foto: Matej Hakár
Závojová fontána v Ružinove. Foto: Matej Hakár
Okrem existujúcich diel sa mapujú aj fragmenty a diela presunuté, odstránené alebo zničené. Databáza je odborne klasifikovaná, zameriava sa na umeleckú kvalitu diel a poskytuje informácie o ich význame, okolnostiach vzniku, autoroch*kách, použitých materiáloch a výtvarných technikách. Údaje v databáze sú tvorené tak, aby ich bolo možné postupne prepájať na Web umenia a ďalšie registre a katalógy.
Databázu diel vo verejnom priestore ako svoj vedecko-výskumný projekt založila Galéria mesta Bratislavy podľa strategického dokumentu Dekáda pre kultúru – Koncepcia udržateľného rozvoja kultúry BRATISLAVA 2030. Od roku 2022 databázu spravuje a vyvíja v spolupráci s digitalizačným pracoviskom lab.SNG.
Vítané je aj zapojenie verejnosti, ktorá môže zaslať tipy či spozorované zmeny stavu na konkrétnom diele, či poskytnúť archívne materiály a fotografie k už zverejneným dielam zaslaním na adresu [email protected].

Partneri

Agenda diel vo verejnom priestore je rozdelená medzi viacerých aktérov, nakoľko umenie vo verejnom priestore existuje v sieti rôznorodých vlastníckych a správcovských vzťahov.

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

Vedie evidenciu diel v majetku mesta s cieľom stať sa dobrým správcom svojho umenia vo verejnom priestore.

Oddelenie kultúry

Rozdeľuje kompetencie medzi svoje mestské inštitúcie podľa zamerania ich pôsobnosti.

Galéria mesta Bratislavy

Realizuje dlhodobý výskum, edukuje, ponúka živé programy a realizuje výstavné projekty zamerané na prezentáciu autorstva a dôležitých tém súvisiacich s tvorbou umenia do verejného priestoru.

Mestský ústav ochrany pamiatok

Je dôležitým partnerom v umelecko-historických výskumných aktivitách projektu Umenie mesta.

Metropolitný inštitút Bratislavy

Rolou MIB je tvorba zadaní a vyhlasovanie architektonických súťaží, v rámci ktorých vedia vznikať na mestských pozemkoch nové kvalitné a koncepčne opodstatnené diela a mestský mobiliár.

Marianum

Organizácia je poverená vo veci správy, odborného reštaurovania a starostlivosti o diela vo verejnom priestore vo vlastníctve mesta Bratislava.
Menované mestské inštitúcie sa v roli svojich zástupcov zúčastňujú Komisie diel vo verejnom priestore, ktorej úlohou je posudzovanie zámerov ohľadom existujúcich diel, ich presunov, či zamýšľaných iniciatívach osadenia nových diel.
V prípade zámeru osadenia, premiestnenia, či inej požiadavky súvisiacej s konkrétnymi zásahmi okolo diel vo verejnom priestore sa môže verejnosť obrátiť na Komisiu pre diela vo verejnom priestore.

Kontakt

Mgr. Linda Blahová
Kurátorka umenia vo verejnom priestore
[email protected]

Objavujte Umenie mesta

Infopoint Umenie mesta

Tu začína cesta za umením vo verejnom priestore.

Zaujíma vás, kto je autorom diela vo vašom blízkom parku, kto sa stará o bratislavské fontány alebo chcete vedieť, prečo máme monument UFO v Bratislave? Začnite svoju cestu spoznávania na prízemí Mirbachovho paláca, kde na vás čaká samostatný priestor s veľkoplošnou dotykovou obrazovkou na objavovanie priebežného stavu zmapovaného umenia vo verejnom priestore. Nájdete tam podrobné informácie o dielach, o ich vzniku, o ich výskume či aktuálnom stave.
Detail

Oči dokorán pre Závojovu fontánu v Bratislave

Podcast

Témou novej epizódy podcastu Oči dokorán je Závojová fontána v Bratislave. O tomto diele aj o fontánach ako umení vo verejnom priestranstve rozpráva historička umenia Zoja Droppová.
Detail

Umenie mesta_FM

Podcast

Objavujte miesta Bratislavy s výnimočným umením. Spolu s Rádiom FM a zaujímavými hosťami vám prinášame príbehy diel vo verejnom priestore.
Detail

Pomníková kultúra - pretrvá či pominie?

záznam diskusie

Uchovať, odstrániť či ponechať voľnému rozkladu? Sú pomníky a pamätníky odrazom našej kolektívnej pamäti? Alebo sú len politickými prejavmi jednotlivých skupín? Kto v súčasnosti rozhoduje o verejnom priestore? Čo je to umelecká kvalita diela a ako dokáže tlmočiť zložité obsahy? Existujú vôbec nadčasové pamätníky?
Detail

Na stiahnutie

Tlačová správa