Zďaleka nie všetky diela zo zbierky výtvarného umenia sa do vlastníctva galérie dostali v takom stave, v akom opustili ateliéry svojich tvorcov. Často tiež neboli len zvesené zo stien či prenesené z inštalácií u predchádzajúcich majiteľov. Nie vždy boli uložené či vystavované vhodným spôsobom. Mnohé diela boli počas svojej existencie upravované, niektoré napríklad celkom premaľované, a, samozrejme, často viac či menej odborne opravované.
Prvotnou úlohou reštaurátorov je pripravovať diela do galerijných expozícií podľa požiadaviek kurátorov, ktorí sú zodpovední za výber diel a koncepciu ich prezentácie. V spolupráci s nimi reštaurátori rozhodujú o spôsobe a rozsahu zásahov, ktoré je potrebné na jednotlivých dielach vykonať. Reštaurátori preskúmajú dielo z hľadiska jeho materiálovej podstaty, dôkladne sa zoznámia s jeho technickým a výtvarným spracovaním a navrhnú postup reštaurovania. V našich galerijných podmienkach je väčšina realizácií takzvaným čiastkovým reštaurovaním, pri ktorom je potrebné vykonať len niektoré z celej možnej škály reštaurátorských postupov. Asi najčastejšie sú diela čistené, v malom rozsahu retušované, prípadne ošetrené novou vrstvou ochranného laku. Komplexné reštaurovanie, ktoré si vyžadujú viac poškodené diela, je náročná práca pozostávajúca z postupných krokov, ktoré podľa návrhu na reštaurovanie realizuje reštaurátor s cieľom dosiahnuť optimálny stav diela. Reštaurátorským princípom nie je diela vylepšovať, ale stabilizovať ich originálny stav či prinavrátiť im čo najautentickejší výraz s ohľadom napríklad aj na prirodzenú degradáciu v nich použitých materiálov. Dopĺňanie úbytkov je možné stanoviť podľa požiadaviek vychádzajúcich z umelecko-historického zámeru metodika. Reštaurátori postup svojich prác dokumentujú písomne aj fotograficky. Výber techník a materiálov podriaďujú požiadavkám reverzibility.
Pred otvorením odboru reštaurovania na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave naši kolegovia študovali v zahraničí, prípadne to boli akademickí maliari so vzťahom k reštaurovaniu. Mnohé diela zo zbierok GMB, ktoré si vyžadovali komplexné reštaurovanie, boli reštaurované dodávateľsky, často v spolupráci s Katedrou reštaurovania VŠVU v Bratislave, kde poslúžili ako zadania pre študentov.