TOTO! je príbeh ilustrácie

4. 5. – 15. 10. 2023

Ilustrácie v knižkách sú často prvým výtvarným dielom, s ktorým sa stretneme. Cez ne spoznávame svet vymyslených aj skutočných príbehov. Učíme sa aké je úžasné dychtiť po ďalších a ďalších objavoch, pátrame po súvislostiach, poznávame logiku vecí a dejov. Cez papierových hrdinov a hrdinky premýšľame o hodnotách: prečo máme byť dobrí, statoční, čestní. Na detaily často zabudneme, obrázky nám však v hlavách zostanú. Ale… premýšľate aj nad tým, kde sa nachádzajú originály všetkých tých úžasných diel?
Štefan Cpin, Jano
Štefan Cpin, Jano
Spojenie archívov TOTO! je galéria a Galérie mesta Bratislavy prináša návštevníčkam a návštevníkom výstavy množstvo ilustrácií, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi. Ilustrátorov a ilustrátorky, ktorí ich vytvorili, však často ani nepoznáme. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz. Spojenie mestskej a súkromnnej zbierky nám dáva možnosť predstaviť obsahový prierez vývoja slovenskej ilustrácie 20. a 21. storočia.
Aby ste sa dnes na ne mohli pozerať, niekto ich musel pozbierať. Vytvoriť kolekcie, zaradiť do zrozumiteľných systémov, dať im logiku. Pretože, ako hovorí historička umenia Eva Trojanová: „Kunsthistória je topografia.“ Treba hľadať a spájať nielen známe veci, ale aj solitéry, tichú tvorbu v úzadí, vyjsť z veľkých miest, oprášiť mená...
Tak sme sa spojili. Galéria mesta Bratislavy a TOTO! je galéria. Otvorili sme svoje zbierky a chceme vám ukázať, ako vznikala slovenská ilustrácia, ako sa menila v čase a najmä kto boli ľudia – výtvarníci a výtvarníčky, ktorí ju posunuli na unikátnu úroveň.

Zaži výstavu

Oči dokorán pre ilustrácie Petra Kľúčika

Podcast

Keď idem ilustrovať, vždy si najskôr urobím mapu knihy, je to taký cestovný poriadok, hovorí Peter Kľúčik.
Detail

Na stiahnutie

Tlačová správa

Leták

Foto výstava