Prednáška: „My, čo sme trávou vesmíru“ Štyri úvahy o astronómii ako zrkadle environmentálnej filozofie

14. 5. / 18.00

Zámerom prednášky Lukáša Likavčana je uviesť publikum do základnej myšlienky, ktorá motivuje jeho prácu ako filozofa, a ktorá sa pohybuje na pomedzí astronómie a environmentálnych otázok: pozemská ekológia je žánrom aplikovanej astronómie.
Hoci sa to na prvý pohľad zdá nepravdepodobné, bez mimozemského pohľadu nemôžeme porozumieť našim pozemským problémom, a bez medziplanetárneho výskumu bude pochopenie našej vlastnej planéty navždy nedostatočné. V nadväznosti na svoju knihu Úvod do komparatívnej planetológie (anglicky 2019, česky 2023), Lukáš Likavčan v priebehu prednášky predstaví štyri vzájomne previazané úvahy o vzťahu astronómie a ekológie. Prvá úvaha sa bude venovať etickým otázkam, ktoré sprevádzajú robotické misie plánované za účelom získavania vzoriek z nebeských telies. Druhá úvaha sa zameria na hľadanie mimozemskej inteligencie (SETI) a ekologické dôsledky niektorých riešení Fermiho paradoxu. Tretia úvaha predstaví rolu dizajnu vesmírnych skafandrov pre budúcnosť klimatickej adaptácie, a štvrtá sa napokon zameria na estetickú dimenziu niektorých metód astronomického pozorovania (hlavne skúmania exoplanét a tmavej hmoty), ktoré predstavujú spôsoby kultivácie „umenia vnímavosti“.
LUKÁŠ LIKAVČAN je filozof. Odborne sa venuje filozofii nových technológií, environmentálnej filozofii, a filozofii astronómie. V súčasnosti pôsobí ako výskumník v rámci think-tanku Antikythera pri Berggruen Institute v Los Angeles, a v Centre pre umelú inteligenciu a kultúru na NYU Shanghai. Na UAL Central Saint Martins v Londýne je spolu-iniciátorom výskumno-vzdelávacieho projektu Earthsuits, a svoje konzultačné služby ponúka súkromným firmám aj verejným inštitúciám, ako napríklad Waag Futurelab v Amsterdame. Likavčan pravidelne spolupracuje s profesionálmi a profesionálkami z oblasti dizajnu a umenia, a svoj medziodborový výskum už v minulosti predstavil v CERN Arts, KW Berlin, Tallin Kunsthall, Sonic Acts, Transmediale, Benátskom bienále či Viedenskom bienále, a tiež na univerzitách ako Cambridge University, Goldsmiths, Tokyo Tech, University of Pennsylvania, Peking University, Design Academy Eindhoven alebo Die Angewandte. Viac na likavcan.com.
Prednáška tematicky nadväzuje na výstavu Natálie Trejbalovej Never Ground, aktuálne prezentovanú v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy.