Čas a príliv neberú ohľad na nikoho Medziobjekty Aleša Votavu

Aktuálna výstava v Pálffyho paláci

Scénograf Aleš Votava (1962 – 2001) navrhol scénografiu pre 51 činoherných inscenácií, 29 operných inscenácií, 13 baletných inscenácií a 8 inscenácií v divadle GUnaGU. Mal 13 samostatných výstav. Štyrikrát získal DOSKY za najlepšiu scénografiu sezóny, tesne pred smrťou aj prestížnu českú Cenu Alfréda Radoka. Zomrel vo veku 38 rokov.
Aleš Votava, súkromný archív Aleša Votavu
Aleš Votava, súkromný archív Aleša Votavu
Výstava prvýkrát predstavuje Aleša Votavu ako majstra výtvarných objektov, tvorcu s ľahkosťou prekračujúceho limity svojej profesie („Scénografia je vlastne neustálym hľadaním za jej hranicami“), človeka prekypujúceho tvorivosťou, vynaliezavosťou, nadhľadom i humorom. Jeho voľná tvorba však odhaľuje aj jeho zraniteľnosť, pochybnosti a trápenia. Sú to často tie najintímnejšie posolstvá jeho predčasne uzavretého diela.
Votavove objekty môžeme nazvať aj medziobjekty, lebo to sú a zároveň nie sú šperky, sochy, stroje, časti kostýmov či scénografie. Lenže čo čakať od človeka, ktorý vyrastal na Alici v krajine zázrakov a ešte ju aj musel nanovo ilustrovať? Jeho dielo sa nezmestí do zásuviek, rovnako ako sa mimoriadne tvorivý a pracovitý Aleš Votava vyhýba akýmkoľvek klasifikáciám.
Videl som nejaké fotografie jeho prác a uvedomil som si, že má veľmi dobrý vkus. Veľmi jemný, presný, veľmi moderný, minimalistický. Veľmi dobrý vkus. (Gintaras Varnas)

Organizátori

Divadelný ústav, Galéria mesta Bratislavy
Partneri
Hlavné mesto SR Bratislava, Ministerstvo kultúry SR, Slovenská národná galéria
Osobitné poďakovanie patrí Milošovi Koptákovi, Tomášovi Votavovi, Viliamovi Klimáčkovi, Ctiborovi Bachratému, Martinovi Štrbovi, Ivici Barabášovej, Jurajovi Johanidesovi, Vladislavovi Rostokovi a vydavateľstvu Slovart.
Vystavené objekty, fotografie a dokumenty sa nachádzajú v zbierkach Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie a súkromných zberateľov.
Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Podcast

Kurátorka Anna Grusková rozpráva v podcaste Oči Dokorán o tvorbe Aleša Votavu.
Načítava sa...
prev
next

Zaži výstavu

Medziobjekty Aleša Votavu

Diskusia GMB: medzi šperkom, sochou a scénografiou

5. 4. / 18 h

Hosťami panelovej diskusie k výstave a tvorbe Aleša Votavu budú Karol Weisslechner, Viera Kleinová, Anna Grusková, Miloš Kopták. Vstup na diskusiu je zdarma.
Detail
Aleš Votava, výstava v Pálffyho paláci

Let's Talk Art! Aleš Votava

27. 4. / 17 h

Pre cudzincov žijúcich na Slovensku, pre kamarátov a návštevy zo zahraničia alebo pre vlastné zdokonalenie angličtiny. Pravidelne, raz do mesiaca, je jeden štvrtkový podvečer venovaný sprievodu aktuálnymi výstavami alebo stálymi expozíciami v anglickom jazyku.
Detail

Na stiahnutie

Fotografie

Tlačová správa

plagát