Ľ. S. (de)materializovaná

18. 5. – 8. 10. 2023

Ľuba Sajkalová (1973 – 2019, Bratislava) je na vizuálnej scéne známa aj neznáma. Jej tvorba s východiskom v textilnom médiu bola prezentovaná na viacerých samostatných i tematických výstavách ako Memoriae (Galéria Cypriána Majerníka, 2008) či Delete. Umenie a vymazávanie (Slovenská národná galéria, 2012).
Ľuba Sajkalová
Ľuba Sajkalová
Na výtvarnú scénu priniesla Ľuba Sajkalová ekologické a komunitné témy, etnografickú citlivosť, fenomén pamäti a rodinnej histórie, či materiálovú empatiu. Jej tvorbu charakterizuje procesuálnosť a otvorenosť, participatívnosť, rodová citlivosť a „predurčenosť“, sociálne kontexty umenia, ekologický princíp (udržateľnosť a rozložiteľnosť) či metóda „tvorivej“ prokrastinácie a pomalej tvorby. Procesuálne prístupy prenášala z tvorby aj do pedagogickej práce – pôsobila na Vysokej škole výtvarných umení a podieľala sa na vzdelávacích programoch viacerých galérií – Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy, Kunsthalle Bratislava a Bibiany.
Výstava reprezentuje najdôležitejšie diela autorky, ale aj fragmenty z inštalácií, ktoré dnes existujú iba v dokumentácii alebo v torze. Predstavuje tiež tvorivé partnerstvo s Evou Masarykovou a výberové príbuznosti s dielom Jána Sajkalu a Dany Sochorovej a Zdena Hogha. Sprístupňuje Ľubu Sajkalovú ako človeka spolupráce – v centre jej záujmu a tvorby boli vzťahy, procesy a príbehy viac ako konečný artefakt. Ambíciou výstavy nie je iba predstaviť umelkyňu, ktorej dielo sa chorobou predčasne uzavrelo a tvorba nestačila plne rozvinúť. Chceme zároveň ukázať, akou originálnou a „zápalnou“ osobnosťou, schopnou iniciovať spolupráce bola, koho a akým spôsobom inšpirovala, a najmä to, že v mnohých aspektoch svojho uvažovania bola vyslovene priekopnícka.

Zaži výstavu

Ľuba Sajkalová

monografia

Ľuba Sajkalová (1973 – 2019, Bratislava) je na vizuálnej scéne známa aj neznáma. Jej tvorba s východiskom v textilnom médiu priniesla na výtvarnú scénu ekologické témy, etnografickú citlivosť, fenomén pamäti a rodinnej histórie či materiálovú empatiu.
Detail

Oči dokorán pre Ľubu Sajkalovú

Podcast

„Ako zmysluplne harmonizovať život s tvorbou? Nič neoklamať, ustáť rutinu každodenných povinností? Byť sám (so) sebou, s partnerom, s deťmi, s rodinou… Byť vo všetkom prítomná, plnohodnotná a autentická. A nezblázniť sa z toho! Podobné otázky iste riešia mnohí výtvarníci, vôbec tvoriví ľudia, a ženy zvlášť.” Úryvok z textu z aktuálnej výstavy Ľ.S. (de)materializovaná v Galérii mesta Bratislavy venovanej výtvarníčke a galerijnej pedagogičke Ľube Sajkalovej, zachytáva vnútorný monológ autorky, ktorej dielo zostalo nedokončené, keď podľahla svojej chorobe. O jej diele Špina/čistota bielenie/deštrukcia aj o jej tvorbe rozprávajú kurátorky výstavy Daniela Čarná a Petra Hanáková.
Detail

Na stiahnutie

Tlačová správa

Leták