Hlt kože

Výstava v Pálffyho paláci

V galérii drieme nastražené prostredie a čaká, kým ho oživíš. Je hladné po ľudskej prítomnosti. Naplní sa, keď mu vystavíš svoje telo a naleješ doň svoj obsah. Ak ho pustíš, prejde tvojou pokožkou, sliznicami, rohovkami aj vnútorným uchom. Bude sa ťa bezprostredne týkať, až ťa celkom pohltí. Vo vnútri stretneš hmotu, hladkú aj priečne pruhovanú, zrejúcu a mokvavú. Okúsiš hustnutie vlákien a chvenie tkanív, zažiješ poddajnosť kostí aj neoblomnosť gravitácie. V útrobách ti neostane nič iné, len sa spoľahnúť na zmysly. Obídu myseľ, neuvidia zmysel; vrátia ťa do záhybov vlastného tela. Nič sa nedozvieš, ale niečo snáď pochopíš. Spomenieš si, že si hmota ako každá iná, viazaná na tie isté cykly, ako zvyšok živého a zomierajúceho sveta. Na tom, že si tu, nemáš predsa vinu, ani zásluhu. Umy si chodidlá, budeš sa vyzúvať.

Program

Nekomentovaná prehliadka výstavy s autorkami

10. 7. / 18.00

Nachystané prostredie drieme, čaká kým ho oživíš. Po vstupe ťa vtiahne, obklopí, až ťa celkom pohltí. Ak ho pustíš, prejde tvojimi stenami, dierami a škárami, ty sa vyleješ do neho a ono od teba.
Detail

Oči dokorán pre Hlt kože

Podcast

Táto výstava nie je pre divákov, ale dokonca až pre účastníkov a účastníčky. Keď sme sa s Luciou Tkáčovou stretli prvýkrát, povedala mi, že špecifické na ich výstave je, že je vyrobená pre ľudské telo a nie pre ľudskú myseľ. Nie je bežné, aby sme do galérie chodili po telesný zážitok. Dokonca použila vetu: „Na tejto výstave nemáš myslieť.“ Prvýkrát v histórii podcastu Oči dokorán bola témou rozhovoru celá výstava, pretože je jedným dielom. Je to somatická výstava s názvom Hlt kože, ktorú pre Galériu mesta Bratislavy vytvorili Lucia Tkáčová a Katarína Hrušková. Viac o nej porozprávala prvá z dvojice autoriek.
Detail

Na stiahnutie

plagát