Bratislavské mestské dni 2024 v GMB

20. - 21. 4. / 11.00 - 18.00 / vstup zadarmo

Obľúbené podujatie nielen Bratislavčanov a Bratislavčaniek sa blíži! GMB opäť otvorí svoje brány pre všetkých po celý víkend zadarmo. Pestrý program a aktuálne výstavy budú prístupné v sobotu a nedeľu od 11.00 do 18.00. Príďte zažiť atmosféru umenia do Mirbachovho a Pálffyho paláca.
Vstup na programy a výstavy je počas Bratislavských mestských dní zdarma. Pestrý program všetkých zapojených mestských inštitúcií si môžete pozrieť na stránke BKIS.

Pálffyho palác

Pálffyho palác, nádvorie. Foto: Barbora Girmanová
Pálffyho palác, nádvorie. Foto: Barbora Girmanová

PROGRAM POČAS CELÉHO VÍKENDU

Galerijný život 2023
11.00 – 18.00, 1. poschodie
Čo všetko sme vám priniesli v roku 2023? Priblíži riaditeľka GMB Katarína Trnovská vo videu Verejný odpočet GMB.
STÁLE EXPOZÍCIE
Gotická tabuľová maľba a plastika
BIATEC. Keltská mincovňa y Matej Krén: Pasáž

Mirbachov palác

Mirbachov palác, foto: Barbora Girmanová
Mirbachov palác, foto: Barbora Girmanová

PROGRAM POČAS CELÉHO VÍKENDU

Sochárske laboratórium
11.00 – 18.00 / prízemie, Ateliér GMB
Zastav sa na chvíľu v priestore sochárskeho ihriska. Zisti viac o materiáloch využívaných pri tvorbe diel do verejného priestoru, preskúmaj ich statiku, hmotnosť či povrch a vytvor vlastnú architektúru. Vyskúšať môžeš aj digitálne pracovisko, ktoré obráti tvoje myslenie doslova naruby.
Odporúčaný vek: všetci
Odporúčaný čas: 15 – 30 min.
Objavovanie umeleckých pokladov a skvostov v Bratislave cez interaktívnu mapu Umenie mesta
11.00 - 18.00 / prízemie, Ateliér GMB
Vitajte v úžasnom svete umenia, kde sa stretávajú dobrodružstvo a objavovanie! Projekt Umenie mesta je ako záhadný lov pokladov, lenže namiesto pokladov budeme objavovať úžasné umelecké diela a skvosty v samotnom srdci Bratislavy.
Predstavte si to takto: Ste ako detektívi umenia, ktorí pátrajú po stopách umenia v uličkách a námestiach nášho krásneho mesta. Na pomoc s odhalením tajomstiev vám poskytneme interaktívna mapa, ktorá vás bude sprevádzať cez rôzne zaujímavé miesta a ukáže vám, kde sa skrývajú umelecké poklady! Online databáza je sprístupnená na prízemí Mirbachovho paláca - mieste, ktoré je otvorené pre každého, kto sa chce pustiť do tejto vzrušujúcej dobrodružnej úlohy.
Vydajte sa s nami na cestu objavovania, zábavy a vzrušenia v projekte Umenie mesta!
VÝSTAVY
Oslobodený priestor: starostlivosť - architektúra - feminizmus
STÁLE EXPOZÍCIE
Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo
Grafické kabinety 

SOBOTA 20. 4. 2024

Takmer zabudnuté osudy: neznáma identita barokových sôch zo zbierok GMB
14.00 / 1. poschodie
Pripojte sa k odbornej výprave do sveta reštaurovania sôch na tematickej prednáške. V stálej expozícii Stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva sa nachádzajú vzácne drevené sochy, ktoré v minulosti poznačil neľahký osud. Dnes už mnohé zo sôch nevyzerajú tak ako kedysi, keď ešte zdobili kostoly v Prešporku a jeho okolí. Prečo je tomu tak? Čo všetko sa okrem zubu času mohlo na sochách podpísať? Ako spolu tieto sochy navzájom súvisia? Kto bol Karl Kreibich? A prečo jeho meno pri skúmaní barokových sôch v zbierke GMB nemožno nespomenúť? Kurátorka Dominika Zbončáková spolu s reštaurátorom Róbertom Szemzőm, sa počas tematickej prednášky pokúsia odpovedať na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky, ktoré s problematikou skúmania drevených polychrómovaných sôch zo zbierky GMB a ich proveniencie súvisia. Nevynechajte túto jedinečnú príležitosť priblížiť sa umeleckým skvostom s novým pohľadom!
FILMOVÉ SOIRÉE: Unikátne premietanie dokumentárnych filmov KineDok v priestoroch galérie
od 16.00 / 3. poschodie, podkrovie
Pozývame vás na unikátne premietanie dokumentárnych filmov v netradičných priestoroch podkrovia GMB počas Bratislavských mestských dní. Spoločne s KineDok SK sme pre vás pripravili jedinečný zážitok, kedy si budete môcť oddýchnuť a zároveň sa ponoriť do fascinujúceho sveta dokumentárneho filmu. Premietanie sa bude konať počas celého víkendu, čo vám poskytne dostatok času na to, aby ste si vybrali ten správny moment a film, ktorý si chcete vychutnať. Tešíme sa na vašu účasť a spoločný zážitok!
Biela na bielej
Réžia: Viera Čákanyová /SVK/
Trvanie: 74 minút
Zvuk: slovenský
Titulky: anglické
Rok: 2020
Biela na bielej vo forme video denníka dokumentuje režisérkin pobyt na poľskej antarktickej stanici, kde v roku 2017 nakrúcala film FREM (2019), ktorého hlavnou postavou je umelá neurónová sieť. Autorka počas pobytu vedie chatové rozhovory s umelou inteligenciou, ktoré sa dotýkajú povahy filmu, umenia a zmyslu života a odhaľujú spôsob myslenia zbavený ľudskosti a emocionality, a nabádajú k hlbokej introspekcii. Film zachytáva boj s vlastným telom a mysľou v extrémnych podmienkach. Biele na bielom je pokusom o vyjadrenie zážitku dočasného pozorovateľa, ktorý sa ocitne v nedotknutej prírode – monumentálnej, krásnej a ľahostajnej zároveň.
Vinyl Vibrations: DJ Set Adama Kvasnicu na nádvorí Mirbachovho paláca GMB
19.00 – 21.00 / nádvorie a kaviareň Emil 
V rámci Bratislavských mestských dní si v sobotu 20. 4. 2024 nezabudnite užiť výnimočný DJ set na nádvorí Mirbachovho paláca GMB, ktorý bude tentokrát hostiť vášnivý zberateľ platní Adam Kvasnica. Vstup na túto udalosť je zadarmo. Neváhajte sa zastaviť a zažiť jedinečný hudobný zážitok.
Adam Kvasnica, známy vinylový guru so zbierkou bez obdoby na Slovensku a v širšom okolí, sa pripravil na to, aby vás roztancoval a rozhýbal svojím super DJ setom, ktorý zostavil z vinylových platní. Nebudete môcť odolať rytmu a atmosfére tejto nezabudnuteľnej hudobnej zábavy. Čaká na vás príležitosť stretnúť sa s Adamom, užiť si sobotný večer plný dobrej hudby s obľúbeným drinkom z kaviarne Emil a v príjemnej atmosfére na nádvorí GMB.
NEDEĽA 21. 4. 2024
FILMOVÉ SOIRÉE: Unikátne premietanie dokumentárnych filmov KineDok v priestoroch galérie
od 16.00 / 3. poschodie, podkrovie
Pozývame vás na unikátne premietanie dokumentárnych filmov v netradičných priestoroch podkrovia GMB počas Bratislavských mestských dní. Spoločne s KineDok SK sme pre vás pripravili jedinečný zážitok, kedy si budete môcť oddýchnuť a zároveň sa ponoriť do fascinujúceho sveta dokumentárneho filmu. Premietanie sa bude konať počas celého víkendu, čo vám poskytne dostatok času na to, aby ste si vybrali ten správny moment a film, ktorý si chcete vychutnať. Tešíme sa na vašu účasť a spoločný zážitok!
Kim
Réžia: Erika Kapronczai /HU/
Trvanie: 85 minút
Zvuk: maďarský
Titulky: slovenské Rok: 2022
Príbeh výnimočného maliarskeho talentu, belgicko-maďarskej umelkyne Kim Corbisier, ktorá po svojom tragicky krátkom a intenzívnom živote zanechala oslnivo silné dielo. Očarujúce a často šokujúce zábery kamery sú svedectvom zápasov Kim so závislosťou od metadónu a predovšetkým krízy jej identity spôsobenej sériou nešťastných a kriminálnych nehôd v jej rodine. Po niekoľkých nedokončených pokusoch filmárka týmto filmom realizuje projekt, ktorý spolu plánovali už pred 10 rokmi.

Kaplnka sv. Jána Evanjelistu, Františkánsky kostol v Bratislave / Františkánska ul.

AltText
Kaplnka sv. Jána Evanjelistu, Františkánsky kostol v Bratislave, foto: Barbora Girmanová

SOBOTA 20. 4. 2024

Sprístupnenie diela Panna Mária ako Kráľovná anjelov v Kaplnke sv. Jána Evanjelistu, Františkánsky kostol
11.00 - 18.00 / Kaplnka sv. Jána Evanjelistu, vstup z boku z Františkánskej ulice (oproti Hotelu Arcadia)
V sobotu bude sprístupnená Kaplnka sv. Jána Evanjelistu vo Františkánskom kostole, kde je umiestnené mimoriadne dielo zo zbierky GMB. Unikátna maľba Panna Mária ako Kráľovná anjelov bola celé desaťročia uložená v depozitári GMB. Jej stav sa postupne zhoršoval. Až v rokoch 2011 - 2017 prebehlo reštaurovanie v troch etapách. Príď a spoznaj príbeh diela a reštaurovania.
Vstup do kaplnky je zadarmo v uvedenom čase z Františkánskej ulice.
Viac o obraze sa dozviete tu.