LINGUA FRANCA

7. 12. 2023 - 24. 3. 2024

Výstava s názvom LINGUA FRANCA predstavuje medzigeneračný dialóg medzi brazílskymi a slovenskými umelcami, ktorí na pozadí každodenného života vnímavo a poeticky reflektujú svoj prirodzený priestor. Sugestívne diela autoriek a autorov vznikli z potreby vzťahovať sa k svojmu okoliu jednoduchými a subtílnymi gestami. Ich minimálne komunikačné posuny sa konceptuálne rozvetvujú a apelujú na rozmanité sociálne, ekologické, historické, politické, antropologické či filozofické témy.
Marcius Galan: Line Weight, 2017, Concrete, wool string, 38 x 200 x 100 cm
Marcius Galan: Line Weight, 2017, Concrete, wool string, 38 x 200 x 100 cm. Photo Marcus Schneider, courtesy Gregor Podnar, Vienna.
Brazílsky umelec a aktivista André Komatsu (São Paulo, 1978) a slovenská výtvarníčka a spisovateľka Petra Feriancová (Bratislava, 1977) vytvorili pre tento kontext spoločnú hybridno-muzeografickú inštaláciu, ktorá bude slúžiť ako chrbtica výstavy a stelesnenie LINGUA FRANCA medzi dvoma zdanlivo odlišnými kultúrami. Tiago de Abreu Pinto (Salvador, 1984) je brazílsky spisovateľ a kurátor predstavovanej výstavy. Je rozprávačom príbehu, ktorý sa udial pri jeho vnútorných stretnutiach s umelkyňami a umelcami v odlišnom čase a na rôznych miestach. Sprevádza výstavou a vo fiktívnej podobe návštevníkov sokratovským spôsobom prizýva ku spoločnému rozhovoru, kde môžu všetci zvedavo klásť otázky, odpovedať si alebo hľadať nové významy diel.
Autori*ky: Lenora de Barros, Juraj Bartoš, Peter Bartoš, Anna Daučíková, Ľubomír Ďurček, Petra Feriancová, Marcius Galan, Július Koller, André Komatsu, Maria Noujaim, Leticia Parente, Marco Paulo Rolla, Jana Želibská