LINGUA FRANCA

7. 12. 2023 - 24. 3. 2024

Výstava s názvom LINGUA FRANCA predstavuje medzigeneračný dialóg medzi brazílskymi a slovenskými umelcami, ktorí na pozadí každodenného života vnímavo a poeticky reflektujú svoj prirodzený priestor. Sugestívne diela autoriek a autorov vznikli z potreby vzťahovať sa k svojmu okoliu jednoduchými a subtílnymi gestami. Ich minimálne komunikačné posuny sa konceptuálne rozvetvujú a apelujú na rozmanité sociálne, ekologické, historické, politické, antropologické či filozofické témy.
Marcius Galan: Line Weight, 2017, Concrete, wool string, 38 x 200 x 100 cm
Marcius Galan: Line Weight, 2017, Concrete, wool string, 38 x 200 x 100 cm. Photo Marcus Schneider, courtesy Gregor Podnar, Vienna.
Brazílsky umelec a aktivista André Komatsu (São Paulo, 1978) a slovenská výtvarníčka a spisovateľka Petra Feriancová (Bratislava, 1977) vytvorili pre tento kontext spoločnú hybridno-muzeografickú inštaláciu, ktorá bude slúžiť ako chrbtica výstavy a stelesnenie LINGUA FRANCA medzi dvoma zdanlivo odlišnými kultúrami. Tiago de Abreu Pinto (Salvador, 1984) je brazílsky spisovateľ a kurátor predstavovanej výstavy. Je rozprávačom príbehu, ktorý sa udial pri jeho vnútorných stretnutiach s umelkyňami a umelcami v odlišnom čase a na rôznych miestach. Sprevádza výstavou a vo fiktívnej podobe návštevníkov sokratovským spôsobom prizýva ku spoločnému rozhovoru, kde môžu všetci zvedavo klásť otázky, odpovedať si alebo hľadať nové významy diel.
Autori*ky: Lenora de Barros, Juraj Bartoš, Peter Bartoš, Anna Daučíková, Ľubomír Ďurček, Petra Feriancová, Marcius Galan, Július Koller, André Komatsu, Maria Noujaim, Leticia Parente, Marco Paulo Rolla, Jana Želibská

Oči dokorán pre Portrét Petra Bartoša

Podcast

Sústredený muž na čiernobielej fotografii pozoruje čisté plátno a motúz visiaci cez jeho hranu. Vidíme len ruky a hlavu so sklopenými očami, v pozadí sú pootvorené dvere. To je portrét konceptuálneho umelca Petra Bartoša, zhotovil ho jeho brat Juraj Bartoš. Neúnavný aktér bratislavskej ulice s fotoaparátom v ruke, vždy pripravený zachytiť správny moment. Jeho kariéra sa začala v 60. rokoch minulého storočia a trvá dodnes, v rozhovore do podcastu Oči dokorán sme sa porozprávali nielen o portrétoch, ale aj o dokumentárnej fotografii, ktorá je pre Juraja Bartoša signifikantná.
Detail

Na stiahnutie

plagát

tlačová správa