Artist talk s umelcami z Inside Job – Ula Lucińska, Michał Knychaus

26. 6. / 18.00

Sú kvety, ktoré sa rodia z bahna - ide o jednoduchú, ale obsiahlu metaforu, ktorá sa vzťahuje na niektoré druhy kvetov rastúcich z kalnej pôdy rybníkov, alebo bahnitého dna riek. Predstavuje obraz krehkej nádeje vo vzťahu k súčasným premenám a krízam. Bahno sa v tejto analógii intuitívne spája s beznádejnými podmienkami. Na druhej strane ho možno považovať za potenciálnu stavebnú hmotu - prvotnú dýchajúcu tekutinu, z ktorej by mohol na pevninu preniknúť život.

Sú kvety, ktoré sa rodia z bahna

Počas stretnutia budú Ula Lucińska a Michał Knychaus hovoriť o svojej praxi, v ktorej sa prelínajú prízraky z minulosti a futuristické špekulácie. Budú sa zamýšľať nad potenciálom fikcie ako pracovnej metodiky a skúmať rôzne (nie nevyhnutne skutočné) krajiny, ktoré vyrastajú na troskách antropocénu. Stretnutie s umelcami sa koná v súvislosti s ich zrušenou samostatnou výstavou v Kunsthalle Bratislava, ktorá sa mala otvoriť v máji 2024.
Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus), photo: Tatiana Takáčová
Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus), photo: Tatiana Takáčová
Ula Lucińska a Michał Knychaus spolupracujú ako duo Inside Job. V praxi sa zameriavajú na používanie rôznych médií a materiálov, čo často vedie k vytváraniu viacvrstvových, predmetných prostredí. Mnohé z ich projektov sa týkajú katastrofických scenárov, ktoré odrážajú environmentálne, sociálne a geopolitické zmeny formujúce súčasnosť a ovplyvňujúce predstavy o možných budúcnostiach. Obaja umelci žijú a pracujú v Poznani v Poľsku. Svoje diela prezentovali počas umeleckých rezidencií (Dom umenia Brno, Brno, CZ; Aldea Residency, Bergen, NO; RUPERT Residency, Vilnius, LT, A-I-R FUTURA, Praha, CZ; Kulturfabrik , Burgdorf, CH), na samostatných výstavách (napr. Eastcontemporary, Miláno, IT; FUTURA, Praha, CZ; Cantina, Aarhus, DK; Hot Wheels Projects, Atény, GR; Šopa Gallery, Košice, SK; BSMNT, Lipsko, DE; 66P Gallery, Vroclav, PL; Pawilon, Poznaň, PL; SKALA, Poznaň, PL) a na kolektívnych výstavách (34. Bienále grafiky v Ľubľane, SLO; Exhibit Gallery, Akademie der bildenden Künste Wien, AT; Kunsthalle Baden-Baden, DE; Zachęta – Národná galéria umenia Varšava, PL; BWA Vroclav, PL; TRAFO - Trafostacja Sztuki, Štetín, PL; Smrť človeka, Warszaw Gallery Weekend, PL; WallRiss,Fribourg, CH; Athens Digital Arts Festival 2018, Atény, GR).